Spletno mesto v podporo uvajanja evra je delovalo od februarja 2006 do junija 2007.
Časovni potek menjave
Menjava
Cene

Pricewatch

Spremljanje cen pri preračunavanju vrednosti iz tolarjev v evre.

Po priporočilih Evropske komisije in Evropskega parlamenta ter na podlagi izkušenj držav, ki so evro že uvedle, je pricewatch temeljni mehanizem, s katerim je mogoče omejiti morebitne nenadzorovane poskoke cen ob prehodu na evro. Le-ti bi lahko nastali zaradi nepravilnega zaokroževanja zneskov pri preračunih iz tolarjev v evre oziroma zaradi neupravičenih povišanj cen s strani ponudnikov v obdobju prehoda na evro.

Poleg Statističnega urada Slovenije, ki spremlja vplive uvajanja evra na gibanje cen življenjskih potrebščin in inflacijo, opravlja neodvisen nadzor nad cenami izdelkov in storitev tudi nevladna potrošniška organizacija Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS). ZPS v sodelovanju z Mednarodnim inštitutom za potrošniške raziskave spremlja cene izdelkov in storitev v obdobju treh mesecev na 104 različnih reprezentantih: približno tretjino košarice sestavljajo storitve, dve tretjini pa izdelki. V košarico so vključeni tudi tisti izdelki in storitve, pri katerih so bile v obdobju uvajanja evra v drugih državah podražitve najbolj opazne (gostinske storitve, frizerji, kemične čistilnice, javna parkirišča, igre na srečo, idr.).

Spremljanje cen poteka v vseh slovenskih regijah in zajema tako javni kot zasebni sektor ponudnikov izdelkov in storitev, ter različne oblike prodaje (prodaja v poslovnem prostoru, prodaja na daljavo...).

Cilj spremljanja cen je v prvi vrsti informiranje in osveščanje potrošnikov, poleg tega pa lahko služi tudi za izvajanje neformalnega pritiska na ponudnike izdelkov in storitev, pri katerih se tovrstne nesorazmerne podražitve pojavijo. Rezultati zbirnih podatkov se zato javno objavijo na straneh Zveze potrošnikov Slovenije in v medijih. Akcija se bo nadaljevala tudi po uvedbi evra, saj je spremljanje cen pomembno tudi v mesecih po prevzemu evra.

Morebitne nepravilnosti, ki jih posamezniki pri preračunih vrednosti iz tolarjev v evre opazijo, lahko sporočijo na enotno nacionalno točko - potrošnikov evrotelefon (080 80 22). Dodatne informacije o potrošnikovem evrotelefonu, kjer strokovnjaki ZPS odgovarjajo tudi na vprašanja glede prevzema evra, najdete na straneh ZPS.